Хто і яку несе відповідальність за порушення в сфері охорони праці?

За порушення законодавчих і інших нормативних актів про охорону праці Закон України «Про охорону праці» передбачає відповідальність дисциплінарну, адміністративну, матеріальну та кримінальну.

За порушення законодавства про охорону праці та невиконання приписів (розпоряджень) посадових осіб органів виконавчої влади з нагляду за охороною праці юридичні та фізичні особи, які відповідно до законодавства використовують найману працю, притягаються органами виконавчої влади з нагляду за охороною праці до сплати штрафу в порядку, встановленому законом. Сплата штрафу не звільняє юридичну або фізичну особу, яка відповідно до законодавства використовує найману працю, від усунення виявлених порушень у визначені строки.

Kрім відшкодування шкоди працівникам (внаслідок нещасного випадку чи професійного захворювання), роботодавець повністю відшкодовує збитки іншим підприємствам, громадянам і державі на загальних підставах у зв’язку з заподіянням шкоди при порушенні вимог охорони праці.

Бажаєте отримати консультацію? Це безкоштовно! Залиште свій контактний номер телефону. Ми зв'яжемося з Вами протягом 30 хвилин.

Замовити зворотній дзвінок
 

Види відповідальності за порушення в сфері охорони праці

Дисциплінарна відповідальність регулюється Кодексом законів про працю і передбачає такі види покарання, як догана та звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну, що діють у деяких галузях народного господарства, можуть бути передбачені для окремих категорій й інші дисциплінарні стягнення. Дисциплінарне стягнення застосовується роботодавцем безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніше одного місяця з дня його виявлення, не рахуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладене пізніше шести місяців з дня вчинення проступку. До того, як накласти дисциплінарне стягнення, роботодавець повинен зажадати від винного працівника письмові пояснення. У тому випадку, коли працівник відмовляється надати пояснення, про це повинен бути складений акт за підписом посадової особи і працівників підприємства, які були свідками відмови. За кожне порушення трудових обов’язків може бути застосоване лише одне притягнення до дисциплінарної відповідальності.
Адміністративна відповідальність — це відповідальність посадових осіб і працівників перед органами державного нагляду, що полягає у застосуванні до них штрафних санкцій. Умови притягнення до адміністративної відповідальності передбачені Кодексом України про адміністративні правопорушення. Ст. 41 КУпАП передбачає, що порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів з охорони праці тягне за собою накладення штрафу на винних осіб у таких розмірах від 2 до 5 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на працівників, та від 5 до 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, а також на громадян — власників підприємств або уповноважених ними осіб.
Kримінальна відповідальність за порушення правил охорони праці покладається на працівників і посадових осіб підприємств, а також на роботодавців. Поняттям «порушення правил охорони праці» охоплюється недотримання загальнодержавних, галузевих та локальних — для даного підприємства правил, інструкцій, положень та інших підзаконних актів, розроблених і прийнятих відповідно до Закону України «Про охорону праці» і Kодексу законів про працю України. Kримінальна відповідальність настає не за будь-яке порушення, а за порушення вимог охорони праці, яке створювало небезпеку для життя або здоров’я громадян, яке призвело чи могло призвести до нещасних випадків, аварій або інших тяжких наслідків. Ознаки злочину є як у діях, так і у бездіяльності, тобто у невиконанні того, що слід було робити на виконання відповідних правил, інструкцій тощо. Ступінь покарання залежить від конкретних обставин і встановлюється Kримінальним кодексом України.
Матеріальна відповідальність у вигляді грошової компенсації накладається на працівників і посадових осіб за шкоду, заподіяну підприємству, а також на роботодавців за порушення вимог щодо охорони праці. Загальними підставами накладення матеріальної відповідальності на працівника є наявність прямої шкоди, вина працівника (у формі умислу або недбалості), протиправні дії (бездіяльність) працівника, а також наявність причинного зв’язку між винними і протиправними діями (бездіяльністю) працівника та завданою шкодою. На працівника може бути покладена матеріальна відповідальність за наявності всіх перелічених умов, відсутність хоча б однієї з них виключає матеріальну відповідальність працівник. Розрізнають обмежену матеріальну відповідальність, повну матеріальну відповідальність, колективну матеріальну відповідальність та матеріальну відповідальність за порушення вимог охорони праці.
 

Ми пропонуємо послуги аутсорсингу в сферах

travel

Туризм

building

Нерухомість

shopping-bag

Торгівля

resort

Готелі

work

Офіс

coffee-cup

Ресторани

factory

Промисловість

osbb

ОСББ

 

Чому нас обирають клієнти

Масштаби

Ми працюємо не тільки в Києві, а й надаємо окремі послуги з охорони праці на території всієї України

Конфіденційність

Згідно умов договору ми несемо відповідальність за дотримання конфіденційної інформації

Професіоналізм

Наш досвід роботи в сфері охорони праці дозволяє знаходити оптимальні рішення для бізнесу

Ціни

Конкурентні ціни та найвигідніші умови співпраці, платіть тільки за те, що необхідно саме вам
 

Яка схема співпраці?

1Запит на надання послуг
Наприклад, провести внутрішній аудит з охорони праці, розробити документацію під ключ або окремі документи, провести консультацію, укласти договір на абонентське обслуговування, тобто аутсосрінг охорони праці і так далі.
2Аналіз інформації
Ми вивчаємо всю надану Вами інформацію (штатний розклад, види діяльності, наявність обладнання, небезпечних видів робіт і т.п.) і готуємо комерційну пропозицію.
3Комерційна пропозиція
Після аналізу вихідних даних, ми формуємо комерційну пропозицію з охорони праці, в якій вказуємо перелік послуг і документів, які необхідні для Вашого підприємства згідно законодавства України. А також надаємо рекомендації з охорони праці.
4Укладення договору
Ми працюємо офіційно, згідно умов договору. У договорі прописуємо перелік послуг, які будуть надані (аудит, розробка документів, консультація чи інше), їх вартість і терміни виконання.
5Результат
У підсумку, Ви отримуєте комплексне рішення з охорони праці для Вашого підприємства (пакет документів, акт внутрішнього аудиту, посвідчення про проходження навчання з охорони праці і так далі).

 
Якщо у вас немає штатного інженера з охорони праці, ви завжди можете замовити послуги аутсорсингу з охорони праці. Наша компанія пропонує повний спектр послуг з питань охорони праці на підприємстві в місті Києві та по всій Україні. У нас ви можете замовити комплект документів з охорони праці під ключ, часткову розробку необхідної документації або окремі інструкції з охорони праці, положення, накази та інше. Наші фахівці проведуть кваліфіковану консультацію з питань охорони праці, підготують відповіді на важливі питання і запропонують найкращий варіант співробітництва. Також, ми проведемо внутрішній аудит охорони праці, підготуємо аудиторський висновок і рекомендації щодо усунення невідповідностей, які були виявлені під час перевірки. Для підприємств з кількістю працівників до 20 осіб ми пропонуємо послуги аутсорсингу охорони праці. Допоможемо провести навчання з питань охорони праці та організувати медогляд працівників компанії. Якщо ви потребуєте допомоги в розслідуванні нещасного випадку на підприємстві або хочете підготуватися до перевірки контролюючими органами (Держпраці), звертайтеся до нас. У короткі терміни ми вирішимо всі питання і організуємо систему охорони праці на підприємстві.