З 12 березня в Україні запроваджується 3-тижневий карантин, під час якого будуть закриті всі навчальні заклади - дитсадки, школи тощо, та впроваджені інші заходи безпеки. На підприємства та установи карантин не розповсюджується, проте працівники вже задаються питанням, як буде оплачуватись праця, якщо карантин буде запроваджено.
З 17 березня в Україні заборонено також проведення всіх масових (культурних, розважальних, спортивних, соціальних, релігійних, рекламних та інших) заходів, у яких бере участь понад 10 осіб. Дозволено лише заходи, необхідні для забезпечення роботи органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
З 17 березня заклади громадського харчування (ресторани, кафе), торговельно-розважальні центри, інші заклади розважальної діяльності, фітнес-центри, заклади культури повинні тимчасово припинити свою роботу. Дозволено надавати послуги з громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлення за умови забезпечення відповідного персоналу засобами індивідуального захисту.
Дозволяється торгівля продуктами харчування, пальним, засобами гігієни, лікарськими засобами та виробами медичного призначення. Також можна здійснювати банківську та страхову діяльність.
Міністерству охорони здоров'я доручено тимчасово припинити планову госпіталізацію та планові операції, крім невідкладних та термінових. Крім того, максимально підготувати та перепрофілювати медичні заклади для прийому та лікування інфікованих хворих у тяжких станах. Контроль за виконанням даної постанови Уряду покладено на МВС та Національну поліцію. Органам влади, підприємствам та організаціям рекомендовано забезпечити організацію позмінної роботи працівників, а за технічної можливості – також роботи в режимі онлайн.
В Україні встановлено відповідальність за порушення санітарних норм під час поширення коронавірусної інфекції.
Для осіб, які можуть бути інфіковані коронавірусом COVID-19, передбачена адміністративна відповідальність за самовільне залишення місця обсервації (карантину) та рішень органів місцевої влади. За це передбачено штраф від 1000 до 2000 неоподаткованих мінімумів, а для посадових осіб – від 2000 до 10000 неоподаткованих мінімумів.
А за порушення санітарних правил і норм щодо запобігання інфекційним захворюванням буде підвищено кримінальну відповідальность. Крім того, передбачено встановлення адміністративної відповідальності за неоприлюднення інформації про проведені публічні закупівлі, за який 17 березня проголосувала Верховна Рада України.
Відповідні норми були ухвалені Верховною Радою в законопроекті про запобігання поширення корона вірусу. Всі магазини повинні або забезпечити масками продавців, або поставити захисні екрани між продавцем і покупцем. Якщо ці вимоги не будуть виконані, інспектори Держпродспоживслужби можуть оштрафувати магазин.
Крім цього, заборонено реалізовувати товари у відкритому вигляді.
Роз’яснення Міністерство соціальної політики України Листом від 29.04.2016 р. N 245/13/116-16 про віддалену роботу, вимушені відпустки та лікарняні, під час дії карантину.
Відповідно до пункту 31 статті 25 Закону України "Про відпустки" в обов'язковому порядку на період оголошення на відповідній території карантину надається відпустка без збереження заробітної плати.
Крім того, батьки малолітніх дітей у період оголошення карантину, окрім згаданої відпустки без збереження заробітної плати, можуть скористатися іншими правами і гарантіями, передбаченими законодавством про працю, зокрема:
• оформити у медичному закладі листок непрацездатності, що оплачується у встановленому порядку, якщо дитина захворіла у період карантину;
• використати щорічну відпустку, а також додаткову соціальну відпустку, передбачену статтею 19 Закону України "Про відпустки", якщо вони мають на них право;
• отримати відпустку без збереження заробітної плати, що надається за угодою сторін відповідно до статті 26 Закону України "Про відпустки" тривалістю до 15 календарних днів;
• працювати на умовах неповного робочого часу відповідно до статті 56 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України). На прохання вагітної жінки або жінки, яка має дітей віком до 14 років або дитину інваліда, та осіб, які виховують малолітніх дітей без матері, роботодавець зобов'язаний встановити їм неповний робочий час. Тоді як для інших категорій працівників неповний робочий час встановлюється за угодою між працівником і роботодавцем.
Водночас роботодавці за рахунок власних коштів і в межах своїх повноважень мають право установлювати додаткові, порівняно із законодавством, трудові і соціально-побутові пільги для працівників, у тому числі інші види оплачуваних відпусток або відпусток більшої тривалості, ніж встановлено законодавством, на умовах, визначених у колективному договорі, що передбачено статтею 91 КЗпП України та статтею 69 Господарського кодексу України.
Що стосується надомної праці, слід зазначити таке. Трудовим законодавством не заборонено укладати як при прийнятті на роботу, так і згодом трудові договори про роботу вдома з додержанням норм чинного законодавства. На даний час праця надомників регулюється Положенням про умови праці надомників, затвердженим постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 29.09.81 р. N 275/17-99, з урахуванням, що його норми, які суперечать законодавству України, не діють, а також колективним та трудовим договорами.
Згідно з конвенцією Міжнародної організації праці 1996 року N 177 "Про надомну працю" термін "надомна праця" означає роботу, яку особа виконує:
• за місцем її проживання або в інших приміщеннях за її вибором, але не у виробничих приміщеннях роботодавця;
• за винагороду;
• з метою виробництва товарів або послуг згідно з вказівками роботодавця.
Трудовий договір з надомниками - це своєрідний вид трудового договору про виконання роботи вдома, особистою працею, з матеріалів та з використанням знарядь і засобів праці, виділених підприємством або придбаних за рахунок його коштів. Організація у надомних умовах трудових процесів допускається лише для осіб, які мають необхідні житлово-побутові умови, а також практичні навички для виконання даних робіт. Обстеження житлово-побутових умов громадян, які мають бажання працювати вдома, провадиться представниками роботодавця за участю представників профспілкового органу, а у відповідних випадках - і представників санітарного та пожежного нагляду. Забороняється доручати надомникам виконання таких видів робіт, котрі створюють незручності для проживання сусідів.
Оплата праці надомників провадиться за відрядними розцінками за фактично виконані роботи або вироблену продукцію, що відповідає встановленим вимогам до її якості. За погодженням сторін надомнику можуть відшкодовуватись витрати, пов'язані з виконанням для підприємства роботи вдома (електроенергія, вода тощо). Також слід зазначити, що оскільки надомники розподіляють робочий час на свій розсуд і оплата праці провадиться за фактично виконану роботу, табель обліку робочого часу на таких працівників не ведеться. Водночас роботодавець зобов'язаний вести облік усіх надомників, яким він надає роботу, та вести реєстраційні листи робочих завдань, доручених надомнику, із зазначенням часу, відведеного для виконання завдань; тарифних ставок оплати праці; витрат, пов'язаних з виконанням для підприємства роботи вдома (електроенергія, вода, тощо).
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 04.10.2006 р. N 359 затверджено Методичні рекомендації щодо встановлення гнучкого режиму робочого часу (далі - Методичні рекомендації).
Методичні рекомендації можуть бути використані підприємствами, установами, організаціями, незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та господарювання, галузевої належності, з метою більш ефективного використання робочого часу та засобів виробництва. В окремих галузях економіки можуть бути розроблені методичні рекомендації з урахуванням специфіки їх функціонування.
Правовою підставою для встановлення гнучкого режиму робочого часу є стаття 13 КЗпП України та стаття 7 Закону України "Про колективні договори і угоди", згідно з якими питання режиму роботи, тривалості робочого часу і відпочинку встановлюються у колективному договорі.
Гнучкий режим робочого часу - це така форма організації праці, за якою для деяких категорій працівників, для працівників окремих підприємств або їх структурних підрозділів встановлюється режим праці з саморегулюванням часу початку, закінчення та тривалості робочого часу впродовж робочого дня. Гнучкий режим робочого часу у більшості випадків передбачає підсумований облік робочого часу. В цих умовах обов'язковою вимогою є повне відпрацювання працівником встановленої законодавством кількості робочих годин в обліковому періоді, який прийнято для підсумованого обліку робочого часу (тиждень, місяць, квартал, рік тощо).
Враховуючи зазначене, встановлення гнучкого режиму робочого часу чи укладення трудового договору про роботу вдома на час карантину належить до компетенції роботодавця. Порядок і умови згаданих режимів роботи мають бути врегульовані в колективному чи трудовому договорі. Звертаємо увагу на те, що листи Міністерства не є нормативно-правовими актами, вони мають лише роз'яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм.
Верховна Рада України надала фізичним особам-підприємцям тимчасові податкові канікули зі сплати єдиного соціального внеску. Вони діятимуть протягом березня-квітня 2020 року.
ФОПам дозволили не платити ЄСВ за березень: під час подання звітності за 1 квартал 2020 року (це відбудеться у квітні) за цей місяць можна не сплачувати внеску (його розмір складає 22% від мінімальної зарплати або 1039,06 гривні).
Також можна не сплачувати ЄСВ за квітень 2020 року (його потрібно буде сплачувати вже платячи податки за другий квартал, у липні).
За несплату ЄСВ держава не штрафуватиме і зарахує березень та квітень 2020 року до трудового стажу так, наче ЄСВ було сплачено.
Не накладатимуть штрафів також за несвоєчасну сплату ЄСВ за ті місяці, які не потрапили під дію пільги (за січень та лютий).
Крім цього, депутати відтермінували обов'язкове запровадження касових апаратів для ФОПів на 3 місяці та заборонили проводити податкові перевірки.
Також депутати запровадили низку інших спрощень:
• Продовжити термін подання річної декларації про майновий стан (подається громадянами, зокрема держслужбовцями) до 1 липня 2020 року (термін подання річної декларації закінчується 30 квітня)
• Зробити податкові канікули з плати за землю (місцевий податок) з 1 березня по 30 квітня 2020 року
• Виключити нежитлову нерухомість з бази оподаткування податком на нерухоме майно протягом 1 березня-30 квітня 2020 року.
Уряд обмежив пасажирські перевезення, кількість учасників масових заходів та роботу закладів громадського харчування через корона вірус.
Введена заборона залізничного, авіа- та автобусного міжміських та міжобласних пасажирських перевезень, а також робота метрополітенів.
Документом, зокрема, заборонено з 18 березня по 3 квітня: • на усій території нашої держави регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом у приміському, міжміському внутрішньообласному і міжобласному сполученні; • перевезення більше 10 пасажирів одночасно в трамваях, тролейбусах та автомобільному транспорті, в автобусах, які виконують регулярні пасажирські перевезення на міських маршрутах.
Крім того, з 17 березня по 3 квітня заборонено перевезення пасажирів метрополітеном в Києві, Харкові та Дніпрі.
З 18 березня 2020 до прийняття окремого рішення заборонено перевезення пасажирів залізничним транспортом в усіх видах внутрішніх сполучень (приміському, міському, регіональному та дальньому).
При цьому АТ «Укрзалізниця» дозволено здійснювати окремі пасажирські рейси у внутрішньому залізничному сполученні, рішення щодо яких приймається в кожному окремому випадку за погодженням з Мінінфраструктури та МОЗ, або ж міжнародному залізничному сполученні за погодженням Мінінфраструктури, МЗС та Держприкордонслужбою.
Зазначається, що УЗ компенсує пасажирам повну вартість проїзних документів на всі скасовані рейси – без стягнення додаткових зборів.
Для зручності пасажирів та уникнення концентрації людей біля кас «Укрзалізниця» подовжила термін повернення квитків до 1 місяця від дати запланованого відправлення поїзда, що скасований. Квитки, придбані через інтернет, можуть бути повернуті через онлайн-сервіси.
Щодо українців, які зараз знаходяться за кордоном. Ті, хто вилетів чартерними рейсами у туристичну подорож, повернуться додому згідно з розкладом. Щодо інших громадян України – 17 березня буде закрите регулярне авіасполучення. Ті, хто не встигнуть повернутися в Україну до 17 березня, мають звертатися до українських консульств для того, щоб їх змогли повернути окремими нерегулярними рейсами.
16 березня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила про плани запровадити 30-денне обмеження на в’їзд іноземців до ЄС із можливістю продовження цього терміну. Як з’ясувалося, це рішення ухвалять без стандартної процедури, тож цілком можливо, що нові правила в’їзду запрацюють вже у вівторок 17 березня.
Заходи, що наведені нижче, допоможуть запобігти поширенню інфекцій на робочому місці, таких як застуда, грип та шлункові розлади. Захищайте своїх клієнтів, підрядників та працівників. Роботодавці повинні запроваджувати профілактичні заходи, навіть якщо випадки COVID-19 не зареєстровані у місті, де вони здійснюють свою господарську діяльність.
Переконайтесь, що робочі місця ваших працівників чисті та гігієнічні. Поверхні (наприклад, столи та усі робочі поверхні, телефони, клавіатури, тощо) потрібно регулярно протирати дезінфікуючим засобом. Забруднення на поверхнях, яких торкаються співробітники та замовники, є одним із основних джерел поширення COVID-19.
Потрібно сприяти регулярному та ретельному миттю рук працівниками, підрядниками та замовниками (споживачами). Розмістіть диспенсери із дезінфікуючими засобами у всіх видних місцях (біля робочих місць). Подбайте, щоб ці диспенсери були розміщені на видних місцях навколо робочих місць та регулярно заправлялися. Розмістіть постери (плакати) на видних місцях, що рекламують миття рук, про це можна запитати у місцевому органі охорони здоров'я. Поєднуйте вищенаведені заходи з іншими комунікаційними заходами, такими як надання рекомендацій (прочитання лекцій) фахівцям з охорони праці щодо здоров'я працівників. Проводьте брифінги, зустрічі та пропагуйте необхідність миття рук. Переконайтесь, що персонал, підрядники та замовники (клієнти) мають доступ до місць, де вони можуть отримати доступ до води з милом. Миття рук вбиває вірус на ваших руках і запобігає поширенню COVID - 19.
Необхідно сприяти наявності чистого повітря на робочому місці. Розмістіть плакати (постери), що пропагують чисте повітря на робочих місцях. Поєднуйте такі заходи з іншим комунікаційними заходами (інструктажі, навчання), що пропагують гігієну. Проводьте брифінги та наради з широким колом фахівців із зовні тощо. Переконайтеся, що маски для обличчя, інші тканинні засоби індивідуального захисту доступні на робочих місцях, де є скупчення людей із нежиттю (кашлем) на роботі. Для утилізації одноразових масок (фільтрів для масок) мають бути передбачені спеціальні урни для їх утилізації. Виконання вимог щодо гігієни праці на робочих місцях перешкоджає поширенню COVID-19.
Порадьте працівникам та підрядникам перед поїздками у відрядження отримати загальнонаціональні (загальнодержавні) рекомендації щодо протидії розповсюдженню COVID-19. Розкажіть своїм співробітникам, підрядникам та клієнтам, що COVID-19 може почати розповсюджуватись у їх середовищі в разі наявності осіб з температурою 37.3 °C.
Особам з такою температурою необхідно залишатись вдома (або працювати вдома). Особам з температурою, вищою за 37.3 °C прийом жарознижуючих ліків таких, як парацетамол/ацетамінофен, ібупрофен або аспірин, може тільки замаскувати захворювання (інфікування). Ведіть постійне спілкування з працівниками, видавайте працівникам прокламації, що рекомендують залишатись вдома (у випадках, коли працівники мають лише легкі симптоми COVID-19). Розміщайте плакати з рекомендаціями щодо профілактики розповсюдженню COVID-19 на робочих місцях. Поєднайте ці заходи із поширенням інформації іншими каналами зв'язку, які зазвичай використовуються у вашій організації або бізнесі. Ваші служби з охорони праці, місцеві органи охорони здоров'я або інші партнери можуть розробити заходи щодо просування інформаційної кампанії із профілактики розповсюдження COVID-19.