Міжнародна організація праці повідомляє, що через COVID-19 в світі може бути втрачено майже 25 мільйонів робочих місць. Первісна оцінка впливу COVID-19 на глобальний ринок праці показує, що наслідки будуть далекосяжними, призведуть до неповної зайнятості і робочої бідності, мільйони людей залишаться безробітними. МОП пропонує заходи для рішучого, скоординованого і негайного реагування.
Але якщо ми побачимо скоординовану політичну реакцію міжнародного рівня, як це сталося під час світової фінансової кризи 2008-2009 років, то вплив на глобальне безробіття може бути значно меншим.
Необхідно захистити працівників на робочих місцях, стимулювати економіку і зайнятість, а також підтримати робочі місця і доходи. Ці заходи включають в себе посилення соціального захисту, підтримку створення нових і утримання існуючих робочих місць (тобто короткочасну роботу, оплачувану відпустку, інші субсидії) і фінансові та податкові пільги, в тому числі для мікро-, малих і середніх підприємств. Крім того, в записці пропонуються заходи фіскальної і грошово-кредитної політики, а також кредитування і фінансова підтримка конкретних секторів економіки.
Ґрунтуючись на різних сценаріях впливу COVID-19 на зростання світового ВВП, оцінки МОП вказують на зростання глобального безробіття від 5,3 млн. до 24,7 млн. чоловік. Для порівняння, під час світової фінансової кризи 2008-2009 років, кількість безробітних становила близько 22 млн.
Очікується, що неповна зайнятість також збільшиться в широких масштабах, оскільки економічні наслідки спалаху вірусу призводять до скорочення робочого часу і заробітної плати. Самостійна зайнятість в країнах, що розвиваються, яка часто служить для пом'якшення наслідків змін економіка, на цей раз може не спрацювати через обмеження на пересування людей (наприклад, постачальників послуг) і товарів. Падіння зайнятості також означає великі втрати доходу для працівників. За оцінками дослідження, до кінця 2020 року вони складуть від 860 млрд. до 3,4 трлн. доларів. Це призведе до зниження споживання товарів і послуг, що, в свою чергу, вплине на перспективи бізнесу і економіки.
Очікується, що рівень робочої бідності також значно зросте, оскільки «навантаження на доходи, викликане зниженням економічної активності, призведе до виснаження фінансових можливостей працюючих, які перебувають майже за межею бідності або нижче її». За оцінками МОП, від 8,8 до 35 мільйонів чоловік будуть страждати від злиднів у всьому світі, в порівнянні з початковою оцінкою на 2020 рік (прогнозоване скорочення на 14 мільйонів у всьому світі).
«Це вже не тільки глобальна криза в галузі охорони здоров'я, це ще й криза ринку праці і економічна криза, яка має великий вплив на людей», - сказав Генеральний директор МОП Гай Райдер. «У 2008 році світ виступив єдиним фронтом для подолання наслідків світової фінансової кризи, і найгірші сценарії було попереджено. Нам необхідне таке лідерство і рішучість зараз», - додав він.
У записці МОП міститься попередження про те, що криза на робочих місцях непропорційно торкнеться певних груп, що може привести до зростання нерівності. До них відносяться люди на менш захищених і низькооплачуваних роботах, особливо молодь, літні працівники, жінки і мігранти. Останні уразливі через відсутність соціального захисту та прав, а жінки, як правило, зайняті на низькооплачуваних робочих місцях і в постраждалих секторах (наприклад, сфера торгівлі).
«В часи такої кризи як зараз, у нас є два ключових інструменти, які можуть допомогти пом'якшити наслідки і відновити довіру громадськості. По-перше, соціальний діалог, взаємодія з працівниками, роботодавцями та їхніми представниками життєво важливо для зміцнення суспільної довіри і підтримки заходів, які нам необхідні для подолання цієї кризи. По-друге, міжнародні трудові стандарти забезпечують перевірену і надійну основу для заходів політики, які спрямовані на стале і справедливе відновлення. Все повинно бути зроблено, щоб мінімізувати наслідки для людей в цей важкий час», - підсумував Райдер.