Інструкція з охорони праці – це акт з охорони праці підприємства, що містить обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства, будівельних майданчиках або в інших місцях.
Інструкції з охорони праці на підприємстві розробляються на основі нормативно-правових актів з охорони праці, технологічної документації підприємства з урахуванням конкретних умов виробництва та вимог безпеки. Готові інструкції затверджуються роботодавцем і є обов’язковими для дотримання працівниками підприємства. Інструкції мають відповідати законодавству про охорону праці.
Основні правила розробки інструкції з охорони праці підприємства
Текст інструкції з охорони праці має бути конкретним, стислим та зрозумілим, аби уникнути можливості різного тлумачення. Текст інструкції з ОП не має містити не властивих для нормативних актів слів, словосполучень і зворотів, характерних для розмовної мови, довільних скорочень слів, іноземних слів, але допускається застосування загальноприйнятих скорочень та абревіатур. Потрібно уникати викладення вимог у формі заборони. Не потрібно застосовувати слова «категорично», «особливо», «обов’язково», «суворо» тощо, оскільки всі вимоги інструкції є однаково обов’язковими. Інструкція з охорони праці може ілюструватись малюнками, схемами, кресленнями.
Зміст інструкції з охорони праці
Кожна інструкція з охорони праці має містити назву та порядковий номер.
У назві стисло вказується, для якої професії або виду робіт вона призначена (наприклад, «Інструкція з охорони праці для двірника»).
Інструкції з охорони праці мають складатися з таких розділів:
«Загальні положення»
«Вимоги безпеки перед початком роботи»
«Вимоги безпеки під час роботи»
«Вимоги безпеки після закінчення роботи»
«Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях»
За необхідності інструкції можуть містити й інші розділи. Для розміщення матеріалів, які доповнюють зміст інструкцій, ілюструють чи конкретизують окремі вимоги, може передбачатись розділ «Додатки».
Завантажити приклади інструкцій з охорони праці
- Інструкція з надання домедичної допомоги
- Інструкція з охорони праці при роботі з ручним електроінструментом
- Інструкція з охорони праці під час роботи на висоті
- Інструкція з охорони праці при вантажно-розвантажувальних роботах
- Інструкція з охорони праці при користуванні електро-побутовими приладами
- Інструкція з охорони праці для тракториста сільсько-господарського виробництва
- Інструкція з охорони праці для водія навантажувача
- Інструкція з розслідування нещасних випадків
- Інструкція з охорони праці для продавця
- Інструкція з охорони праці для працівника офісу
- Інструкція з охорони праці для прибиральника службових приміщень